DELTALIGHT

Navigace

ČLÁNKY

Tipy na osvetlenie spálne

Spálňa sa z miesta, kde spíme, pomaly mení na multifunkčné priestory. Často v nich pracujeme, čítame, relaxujeme a mnohokrát sa tiež prezliekame. Rozdielne aktivity vyžadujú aj špecifické osvetlenie. Získajte predstavu o tom, ako správne spálňu osvetliť. Ďalšie cenné rady aj kompletné svetelné riešenia vám poskytnú odborníci z Delta Light.

Vyberajte podľa funkcií.

Najprv si premyslite, k akým činnostiam spálňu bežne používate a podľa toho voľte osvetlenie. Pre spálňu, určenú výhradne pre spanie a relaxáciu, postačí tlmenejšie celkové osvetlenie. Napríklad v podobe stropných svietidiel či svetelných profilov. Ak máte v spálni pracovný stôl či kút na čítanie, nezabudnite na kvalitné pracovné osvetlenie, ktoré poskytne danej činnosti dostatok svetla. Ak radi čítate priamo v posteli, umiestnite lampičky za vašu hlavu na čelo postele.

Nikdy nie nad posteľ

Celkové osvetlenie by malo rovnomerne osvetľovať celú miestnosť. Pri rozmiestňovaní stropných svietidiel vedzte, že nepatrí priamo nad posteľ. Nikto totiž nechce, aby vám pri ležaní v posteli svietilo svetlo priamo do očí. Tu radšej voľte nepriamu zložku svetla, zvýrazňujúcu vybrané prvky, napríklad čelo postele. Nepriame osvetlenie navyše dokáže navodiť príjemnú náladu.

Vytvorte atmosféru

Potrebnú dávku atmosféry do spálne dodá funkcia stmievania, dovoľujúca plynule pracovať s intenzitou svetla. Nová technológia stmievania LED svietidiel Soft Dim funguje na rovnakom princípe ako stmievanie žiarovky - s klesajúcou intenzitou svetla sa otepľuje farba svetla.

Orientujte sa i v noci

Nočnej orientácii v priestore napomáhajú tzv. orientačné svietidlá, ktoré tlmene svietia celú noc. Vďaka nim sa budete bezpečne a isto pohybovať po spálni aj v noci, bez toho aby ste museli svietiť veľkým svetlom. Umiestňujú sa spravidla pri zemi, kde svietia priamo pod nohy.

Nezabúdajte na šatňu

Súčasťou spální sú čím ďalej častejšie aj šatne. Ich osvetlenie nepodceňujte. Stropné svietidlá, zápustné či prisadené, umiestnite do správnej vzdialenosti, približne 30 cm od hrany šatníkových skríň. Preferujte svetelné zdroje s čo najvyšším indexom farebného podania, vďaka ktorým bude farebný vnem čo najprirodzenejší.